Przewozy, transfery i inne przejazdy trasówkami

jeszcze przed wyjazdem.Taksówka jako ostatecznośćDla niektórych taksówka jest zbyt drogą opcją transportu i w sumie w porównaniu do ceny bilety komunikacji miejskiej to taxi rzeczywiście ma wygórowaną cenę. Jednak taksówki mają j

Przewozy, transfery i inne przejazdy trasówkami Transport w nowym mieście bywa skomplikowany, a kiedy mamy ważne spotkanie nie ma czasu na poznawanie rozkładu komunikacji miejskiej. Warto posiadać numer na oraz wpisać go sobie jeszcze przed wyjazdem.

Taksówka jako ostateczność

Dla niektórych taksówka jest zbyt drogą opcją transportu i w sumie w porównaniu do ceny bilety komunikacji miejskiej to taxi rzeczywiście ma wygórowaną cenę. Jednak taksówki mają jedna ważną przewagę nad komunikacją miejską, mianowicie dowolne miejsce odbioru pasażera i zawiezienie go pod wskazany adres.

Bywa, ze taksówka to jedyna opcja dostania się w odległe miejsce. Czasami nie ma nigdzie w okolicy przystanku autobusowego, albo godzina jest późna i następny transport publiczny pojawi się dopiero nad ranem. To właśnie w takich przypadkach, nawet Ci najbardziej skąpi, zadzwonią po taksówkę, aby dowiozła ich na miejsce.


Wikipedia o publicznym transporcie zbiorowym

W Polsce podstawowe kwestie dotyczące publicznego transportu zbiorowego reguluje ustawa z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym.

Publiczny transport zbiorowy może odbywać się w Polsce na podstawie:

umowy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego pomiędzy organizatorem a operatorem,
potwierdzenia zgłoszenia przewozu lub decyzji o przyznaniu otwartego dostępu.
Ustawa o o publicznym transporcie zbiorowym nakazuje oznakowanie środków transportu, którymi są wykonywane usługi w zakresie publicznego transportu zbiorowego, w sposób widoczny dla pasażera, podawanie rozkładu jazdy do publicznej wiadomości na wszystkich dworcach i przystankach wymienionych w rozkładzie jazdy, a także upublicznianie cenników opłat lub taryf oraz regulaminów przewozu osób (zawierających warunki obsługi podróżnych, warunki odprawy oraz przewozu osób i bagażu, wskazujących podmiot właściwy do przyjmowania skarg i reklamacji wynikających z realizacji usług oraz terminy ich rozpatrywania).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Publiczny_transport_zbiorowy


Definicja taksówki zbiorowej

Taksówka zbiorowa (ang. share taxi, także: bush taxi, w Rosji i innych krajach byłego ZSRR "marszrutka" - od marszrutnoje taksi, w krajach Ameryki Łacińskiej taxi colectivo) - środek transportu drogowego w wielu częściach świata, zwłaszcza w krajach rozwijających się (choć nie tylko). Często - z powodu braku komunikacji publicznej w danym rejonie - jest to jedyny sposób poruszania się na duże odległości dla osób niedysponujących własnym środkiem transportu.

Taksówkami zbiorowymi są zazwyczaj prywatne samochody osobowe lub minibusy. Ten środek transportu różni się od zwykłych taksówek faktem zabierania wielu pasażerów, z góry ustalonym celem podróży (każdy kierowca zwykle wozi pasażerów tylko na jednej trasie) oraz zapewnianiem komunikacji na trasach międzymiastowych, a czasem także międzynarodowych. Od autobusów w transporcie publicznym taksówki zbiorowe różnią się natomiast brakiem ustalonego rozkładu jazdy - taksówki zbiorowe odjeżdżają, kiedy znajdzie się komplet pasażerów (czasem czeka się nawet cały dzień, jednak na często uczęszczanych trasach jest to wydajne rozwiązanie).

W Polsce taksówki zbiorowe występują m. in. w Zakopanem, Bieszczadach, na Warmii i Mazurach.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Taksówka_zbiorowa



© 2019 http://animedlab.com.pl/