ustalanie adresu dla danego punktu na
Geokodowanie ? ustalanie współrzędnych geograficznych na podstawie innych danych geograficznych (np. kodu pocztowego, ulicy i miasta). Odwrotny proces tj. ustalanie adresu dla danego punktu na Ziemi, to odwrotne geokodowanie.
Rozwój geokodowania wiąże się z rozwojem technik informatycznych, w których używanie tradycyjnych nazw, w niektórych przypadkach niejednoznacznych i skomplikowanych, byłoby utrudnieniem. Systemy geokodów ułatwiają prace np. w programach statystycznych czy programach Systemów Informacji Geograficznej. Za geokody, które pojawiły się przed rozwojem technik informatycznych, można uznać np. system współrzędnych geograficznych czy kodów pocztowych.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geokodowanie
Zasady wykonywania pomiarów dużych powierzchni
Pomiary dużych powierzchni wymagają sporego zaangażowania ze strony geodetów. Jednocześnie podczas przeprowadzania takich pomiarów muszą oni stosować się do zasad ich wykonywania. Tylko wówczas takie pomiary będą w pełni przydatne osobom zlecającym ich wykonanie. Tymczasem zastosowanie wyników takich pomiarów jest bardzo szerokie. Wykonywanie skomplikowanych pomiarów geodezyjnych pozwala na budowę bardziej krętych dróg oraz na budowę takich budynków, w których będzie mogła przebywać bardzo duża liczba osób lub będzie w nich pracowała spora grupa specjalistów zajmujących się przeciwdziałaniem awaryjnym sytuacjom lub przygotowywaniem bardzo poważnych planów dotyczących funkcjonowania państwa.
Rozwój geodezji rolnej
Rolnicy są jednymi z klientów tych osób, które zajmują się wykonywaniem prac geodezyjnych. Taka pomoc świadczona rolnikom przez geodetów jest bardzo potrzebna, a wykorzystywanie geodezji w rolnictwie wcale nie słabnie, a raczej rozwija się bardzo dobrze. Dzieje się tak dlatego, że rolnicy pracujący zawodowo w obecnych czasach mogą korzystać z bardzo nowoczesnych metod sadzenia i uprawy roślin oraz produkcji różnych produktów żywieniowych. Rolnicy mogący stale rozwijać swoją działalność są zainteresowani poszerzaniem obszarów, na jakich mogą pracować oraz wykorzystywaniem takich pól uprawnych, które do tej pory były dla nich nieosiągalne. Tymczasem praktyczne zastosowania geodezji rolnej pozwalają na rozwój nawet najbardziej nietypowych upraw rolnych.